16 stycznia 2025
portrait-3334378_960_720

Łysienie androgenowe, zwane również przez lekarzy i specjalistów łysieniem typu męskiego, należy do najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów, głównie mężczyzn. Pierwszym charakterystycznym objawem jest stopniowa utrata włosów, zaczynająca się od skroni (tzw. zakola) oraz łysina na czubku głowy.

Czynnik wywołujące łysienie androgenowe

Główną przyczyną łysienia androgenowego są między innymi: nadwrażliwość mieszków włosowych na hormony (androgeny), czynniki genetyczne i środowiskowe, tryb życia, a także wiek danej osoby. Wysoki poziom androgenów pochodnych męskiego testosteronu) we krwi powoduje nadmierne wypadanie włosów na głowie, a jednocześnie pobudza ich wzrost w innych okolicach (np. na twarzy). Stopniowo mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, w związku z czym produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy. Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn często nierozerwalnie wiąże się z różnorodnymi stanami chorobowymi takimi jak choroby serca, przerost prostaty, zaburzenia odporności na insulinę (cukrzyca, otyłość) czy nadciśnienie.

Przebieg choroby

Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już u nastolatków po zakończeniu okresu dojrzewania (forma ostra). Stopniowa utrata włosów rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy czoła i skroni, a następnie z biegiem czasu rozprzestrzenia się w kierunku ciemienia (tzw. tonsura na szczycie głowy), pozostawiając włosy na potylicy i częściowo w obszarach skroniowych.  Łysieniu androgenowemu bardzo często towarzyszy również trądzik i łojotok, zaś u kobiet dodatkowo hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie występujące w okolicy brody i „wąsika”.

www.handsome-men.pl

Łysienie androgenowe – leki

Podstawowym i najskuteczniejszym środkiem farmakologicznym, zalecanym w leczeniu łysienia androgenowego są leki, zawierające minoksydyl oraz finasteryd. Minoksydyl stymuluje wzrost włosów poprzez wydłużenie okresu wzrostu mieszków, hamując proces łysienia i powodując nawet częściowy odrost włosów. Pierwsze efekty pojawiają się po kilku miesiącach i utrzymują się jedynie w trakcie stosowania preparatu. Finasteryd natomiast hamuj enzym 5α-reduktazę, dzięki czemu nie powstają pochodne testosteronu, powodujące wypadanie włosów.  Alternatywę dla środków farmakologicznych stanowi astmosan leczenie chirurgiczne, polegające na przeszczepieniu włosów, które jednak nie eliminuje choroby.

 

 

Dodaj komentarz