Zdecydowana większość mężczyzn, starając się nie okazywać słabości, bardzo często lekceważy sygnały o problemach zdrowotnych wysyłanych przez organizm. W codziennym pośpiechu i zabieganiu zapominają o regularnych wizytach u lekarza czy wykonywaniu jakichkolwiek badań, a tymczasem statystyki podają, że panowie żyją średnio dziewięć lat krócej niż kobiety.
Podstawowe badania
Systematyczne wizyty w gabinecie lekarskim, nawet jeśli nic nam aktualnie nie dolega, pozwolą w odpowiednim czasie zdiagnozować choroby, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Kontrolę stanu zdrowia najlepiej rozpocząć od wykonania podstawowych badań laboratoryjnych takich jak: morfologia (koniecznie z rozmazem krwinek, OB i oznaczeniem CRP), sprawdzenie poziomu glukozy, analiza moczu, próby wątrobowe oraz lipidogram (czyli określenie poziomu wszystkich odmian cholesterolu). Wbrew pozorom wystarczy tylko jedna wizyta w laboratorium, a wyniki można odebrać w domu przez Internet.
Zdrowe serce
Mężczyźni, którzy żyją w bezustannym stresie, powinni pamiętać również o swoim sercu. Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób serca jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego, które można samodzielnie mierzyć w domu. Warto jednak od czasu do czasu udać się w tym celu do zaufanego lekarza rodzinnego lub skonsultować wykonane pomiary. Podwyższone ciśnienie często nie daje jakichkolwiek niepokojących objawów, ale osłabia serce, uszkadza tętnice i znacznie przyspiesza rozwój miażdżycy. Stanowi główną przyczynę choroby wieńcowej i zawału serca.
Uwaga na cukrzycę
Mężczyźni z dużą nadwagą lub otyłością koniecznie powinni dodatkowo odwiedzić diabetologa, który wykluczy lub potwierdzi cukrzycę. Podstawę w leczeniu tej niezwykle groźnej choroby stanowi bowiem właściwe rozpoznanie w pierwszym stadium. Długotrwałe utrzymywanie się podwyższonego poziomu cukru we krwi prowadzi do poważnych powikłań cukrzycowych, a w efekcie do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. Lekarze zalecają wykonywanie badań laboratoryjnych przynajmniej raz na trzy lata u mężczyzn, którzy ykończyli czterdziesty rok życia.