22 września 2023

Długie weekendy, słoneczna pogoda oraz wakacje, które zbliżają się wielkimi krokami sprzyjają rodzinnym wyjazdom własnym samochodem. Niestety wymarzoną i długo wyczekiwana podróż skutecznie może zepsuć…przebita opona w najmniej spodziewanym momencie.

Specjalne opony

W ofercie niektórych znanych producentów znajdują się natomiast specjalne opony, które nawet po całkowitym spadku ciśnienia umożliwiają kontynuowanie dalszej jazdy (do 80 km przy prędkości 80 km/h).  Takie rozwiązanie pozwala kierowcy bezpiecznie dotrzeć do celu lub najbliższego warsztatu bez konieczności wymiany koła, zachowując pełną kontrolę nad pojazdem. Opony można zainstalować w dowolnym samochodzie (nawet używanym) pod warunkiem, że posiada system TPMS – układ monitorujący poziom ciśnienia w oponach (obowiązkowyo montowany w nowych autach produkowanych od 2014 roku i sprzedawanych na rynku Unii Europejskiej). Opona posiada wzmocnione ściany boczne, które „nie flaczeją” po przebiciu i nie pogarsza właściwości jezdnych pojazdu (również na mokrej jezdni).  Nośność samochodu zostaje zachowana, więc nie ma możliwości uszkodzenia felgi. Przed nadmiernym nagrzaniem chronią specjalnie zaprojektowane żebra chłodzące, które znajdują się po bokach. Koszt takich opon jest porównywalny do cen opon marki premium.

Zestaw naprawczy koła

Kierowcy, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup specjalnych opon, powinni natomiast zainwestować w zestaw naprawczy koła, zwany również sprytnym kołem zapasowym. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej „zapasówki”. Zestaw naprawczy składa się z pojemnika z płynem uszczelniającym, który ma wypełnić uszkodzenie oraz kompresora podłączanego do…zapalniczki samochodowej. Naprawa uszkodzenia polega na wpuszczeniu płynu do wnętrza opony przez zawór, a następnie dopompowaniu koła odpowiednia ilością powietrza przy pomocy kompresora. Dystans, jaki można pokonać po użyciu zestawu naprawczego, zależy wprawdzie od danego producenta, ale specjaliści zalecają, by odległość maksymalnie wynosiła 25 km, a prędkość nie powinna przekraczać 40 km/h. Zastosowanie zestawu naprawczego koła jest niezwykle proste, ponieważ nie wymaga podnoszenia samochodu, zdejmowania koła, doświadczenia, dodatkowych umiejętności czy oczekiwania na pomoc drogową.

www.autokult.pl

 

Dodaj komentarz