Nurkowanie należy wprawdzie do bezpiecznych i niezwykle przyjemnych sportów, ale wymaga odpowiedniego przygotowania oraz solidnego przeszkolenia pod okiem doświadczonego instruktora. Podwodną przygodę mogą rozpocząć przede wszystkim osoby, które ukończyły kurs i posiadają specjalny certyfikat nurkowy.
Niezbędny certyfikat
Certyfikat nurkowy, wydawany przez instytucje prowadzące szkolenia, nie tylko uprawnia do nurkowania, ale przede wszystkim stanowi gwarancję bezpieczeństwa i materialny dowód zdobycia niezbędnej wiedzy umożliwiającej poznawanie podwodnego świata pełnego tajemnic. Pierwszy, podstawowy kurs nurkowania (tzw. OWD) zawsze składa się z trzech etapów: teorii (wykłady), zajęć basenowych oraz zajęć w otwartych wodach (np. morzu, jeziorze, itp.).
Teoria to podstawa
W trakcie kursu nurkowania każdy musi zapoznać się przede wszystkim z podstawowymi zagadnieniami z zakresu fizyki nurkowania (dotyczącymi głównie zmian ciśnienia wraz z głębokością), chorób czy chemii, a także z budową układu oddechowego i układu krążenia na poziomie, który pozwala zrozumieć mechanizm urazów nurkowych. Niezbędnym elementem, przygotowującym do bezpiecznego schodzenia pod wodę, jest również umiejętność korzystania z tabel dekompresyjnych. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy kursu zapoznają się dodatkowo ze sprzętem oraz poszczególnymi elementami wyposażenia nurkowego. Ukończenie podstawowego stopnia umożliwi bezpieczne nurkowanie do głębokości 15 – 20 metrów.
Zajęcia praktyczne
Zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia ze sprzętem basenie oraz zajęcia w otwartych wodach. W trakcie zajęć basenowych uczestnicy kursu trenują poszczególne elementy schodzenia pod wodę, a mianowicie: poprawne nałożenie sprzętu, wejście do wody, zanurzenie się oraz różnorodne sytuacje awaryjne (np. umiejętność radzenia sobie pod wodą bez maski, umiejętność kontrolowania głębokości przez nurka). Ćwiczenia w basenie obejmują również naukę dzielenia się powietrzem, obsługi sprzętu czy swobodnego poruszania się pod wodą. Zajęcia na otwartych wodach oznaczają natomiast pływanie w profesjonalnych piankach i specjalnych rękawiczkach na głębokości 18 – 20 metrów w wodach, w których panuje znacznie gorsza widoczność niż w basenie. W trakcie zajęć uczestnicy powtarzają wszystkie ćwiczenia, jakich nauczyli się na basenie.