4 marca 2024
garnitur

źródło: https://pixabay.com/

W życiu każdego mężczyzny przychodzą sytuacje, kiedy musi zrzucić dresy i t-shirt, na rzecz elegancji. Uroczyste przyjęcia, Chrzciny, pierwsza Komunia Święta siostrzenicy, bratanków to uroczystości, które wymagają od nas odpowiedniej kreacji. Na szczęście my mężczyźni mamy łatwiej niż kobiety, nie musimy za każdym razem zastanawiać się, w co się ubrać. Jeden garnitur noszony od lat jest dla nas najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. Jednak czy jego wybór jest taki prosty, jakby się mogło wydawać? Poniżej wskazówki, o co należy zadbać przy doborze garnituru, aby nie wyglądać jak w worku.

Podstawy

garnitur
źródło: https://pixabay.com/

Najczęstszym błędem przy wyborze garnituru jest jego rozmiar. Mężczyźni mają tendencję do kupowania za dużych ubrań. Aby uniknąć wpadki, należy zwrócić uwagę na 3 podstawowe aspekty w kroju garnituru. Pierwsza z nich to długość nogawek. Nie mogą się one zawijać i tworzyć u dołu harmonijki. Dobrze dobrana długość nogawek tworzy maksymalnie jedno załamanie. Jeśli chodzi o długość rękawów koszuli, to nie mogą one sięgać połowy dłoni, co jest niestety częstym widokiem. Przy prawidłowo dobranej długości rękawów widoczne są mankiety koszuli, a więc sięgają okolicy nadgarstków. Jeśli zaś chodzi o krój marynarki, starajmy się dobrać taki fason, aby jej klapy nie odstawały, tylko przylegały do klatki piersiowej.

Szczegóły i dodatki

eleganckie
źródło: https://pixabay.com/

Jeśli już dobraliśmy odpowiedni garnitur, zgodnie z powyższymi zasadami, należy zająć się dodatkami. Ostatnio bardzo popularne stało się noszenie krawatów śledzików. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że szerokość krawata powinna być dobrana do szerokości klap marynarki. Jeśli zdecydowaliście się na zakup marynarki z szerokimi klapami, śledzik niestety odpada. Jeśli zaś chodzi o długość krawatu to po zawiązaniu powinien on sięgać paska od spodni – nie niżej, nie wyżej! Ostatnią równie ważną kwestią jest wiązanie krawatu. Powinniśmy dobrać wiązanie do rodzaju szerokości krawata, kształtu kołnierza koszuli i szerokości swojej szyi. Jeśli mamy wąską szyję, wąski kołnierzyk i wąski krawat zdecydujmy się na węzeł „four in hand“. Jeśli jest zupełnie odwrotnie – warto pozostać przy klasycznym Windsorze. Ostatnią ważną kwestią jest dobór poszetki. Powinna być dobrana w podobnych odcieniach co krawat, jednak nie powinna być zrobiona z identycznego materiału co krawat. Nietrafionym więc wyborem okazuje się kupienie popularnych zestawów poszetka+krawat.

Jeśli zachowasz powyższe rady, z pewnością będziesz pozytywnie wyróżniał się na różnego rodzaju uroczystościach. Mając zachowane podstawowe zasady kroju, możesz stworzyć różne ciekawe kreacje, posiadając tylko jeden garnitur, a zmieniając jedynie dodatki – kolory i wzory krawatów, poszetek i koszul.

Dodaj komentarz