21 lutego 2024

źródło: https://pixabay.com/

Syrop z cebuli wspominam jako jedno ze smaczniejszych leków domowej roboty. Natomiast czosnek nigdy nie mógł przejść mi przez gardło, mimo iż był i jest najskuteczniejszym antybiotykiem stworzonym przez naturę. Dorosły człowiek odzwyczaja się od medycyny ludowej i naturalnych metod leczenia na rzecz szybko działających leków z apteki. Od niedawna holistyczne metody leczenia stały się modne i polecanie co zaowocowało ogromnym zainteresowaniem sklepami zielarskimi i tzw. super foods.

Super foods kontra ogródek babci w leczeniu grypy i przeziębienia

Nigdy nie lekceważ swojego przeciwnika. Mimo iż imbir czy kurkuma nie rosną w naszym klimacie, to są jednym z najlepszych przedstawicieli antyoksydantów roślinnych. Żadna z polskich roślin nie może się z nimi równać, aczkolwiek lekceważenie na przykład cebuli, ze względu na mniejszą zawartość witaminy C, jest bezpodstawne. Główną siłą wszystkich roślin są unikalne substancje zwane bioflawonoidami oraz związki czynne, mogące być pokrewne do antybiotyków. Poza tym istnieje teoria, która mówi o tym, że organizm człowieka reaguje lepiej na rodzime gatunki pożywienia. Oznacza to, że dla Polaka lepsza jest cebula i czosnek, a dla mieszkańca Grenlandii wątroba foki lub ryby. To dwa domowe sposoby na przeziębienie, które obrazują, jak organizmy ludzi żyjących po różnych stronach globu się między sobą różnią. Podsumowując warzywa i owoce z polskiej ziemi, skuteczniej zadziałają na mieszkańca rejonu, który wychował się w naszym kraju. Stąd obserwuje się, że turyści wyjeżdżający za granicę, do Azji lub południowo-zachodniej Europy, cierpią na różne przypadłości gastryczne.

Domowe sposoby na przeziębienie wykorzystujące rośliny

warzywa
źródło: http://foter.com/

Wielu ludzi nie wyobraża sobie zjedzenia surowego ząbka czosnku z dokładnym pogryzieniem bez chleba i innych dodatków. Palenie w gardle i na języku jest silne, ale to lecznicza moc substancji antybiotykowej. Nie ukrywam, że to najlepszy sposób na ból gardła, katar i przeróżne wirusy. Ogromną skutecznością w odtykaniu nosa notuje się przy użyciu parówki z użyciem rumianku i soli morskiej lub himalajskiej. Wdychanie wody z solą, minerałami i ziołami może odetkać nos za pierwszym podejściem, całkowicie eliminując nadmiar flegmy. Dodajmy do tego pozytywną dla stresu inhalację połączoną ze skupieniem na oddechu i mamy gotowy przepis na szybkie wyzdrowienie.

Więcej przypraw

przeziębienie
źródło: http://foter.com/

Coś, czego brakuje w diecie wielu ludzi – przyprawy. Najlepsze będą jednorodne, a nie mieszane. Tych drugich unikałbym jak ognia, ponieważ potęgują nasze komórki do odzwyczajania się od ich prozdrowotnych właściwości. O imbirze już pisałem. Sproszkowany korzeń imbiru rozgrzewa i chroni drogi oddechowe. Jesienią najlepiej połączyć go z kurkumą i dynią, tworząc zupę krem o silnym działaniu termogennym i wspomagającym odporność. Natomiast druga z egzotycznych przypraw, czyli pieprz czerwony cayenne to znany od lat składnik wspomagający odchudzanie i silny antyoksydant. Ostatnią z przypraw działających leczniczo są goździki. Można dodać je do kawy, kakao lub herbaty. Działają przeciwbólowo i rozgrzewają. Jednak nie łączyłbym ich z imbirem, by nie psuć kompozycji aromatów. Nie zapomniałem o naszych krajowych roślinach, ale bez zbędnego opisu wymienię jedynie czarny bez, jeżówkę i pokrzywę suszoną i liście wiśni.

Dodaj komentarz