4 grudnia 2023
danie

źródło: https://pixabay.com/pl/

Temat jedzenia dużych objętościowo posiłków przed snem jest nie do końca jasny. Przecież Hiszpanie, Grecy i wiele innych narodowości największe posiłki w ciągu dnia zjada po godzinie 19. A ich stan zdrowia oraz wygląd zewnętrzny nie świadczy o otyłości. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego Polacy robią sobie więcej krzywdy niż pożytku z jedzenia dużych posiłków przed snem?

Całkowicie inny skład posiłków

Gdyby porównać produkty spożywcze z morza śródziemnego czy Hiszpanii do tego co jedzą Polacy od razu dostalibyśmy odpowiedź na dręczące nas wątpliwości.Przede wszystkim – owoce morza i ryby. Tego w krajach nadmorskich nie brakuje. Tam kultura jedzenia tych produktów spożywczych przekazywana jest od pokoleń. A jak, wiemy ryby i owoce morza to przede wszystkim białka przyspieszające metabolizm i tłuszcze, które go zwalniają. Ostatecznie wychodzi na zero, czyli nasz metabolizm działa tak jak powinien. Oliwa z oliwek, orzechy, nasiona to również składniki diety ludzi żyjących w tych krajach. A co z produktami pszennymi? Na zachodzie jest inaczej niż u nas. Chleb nie jest spożywany tak często. Jedyne pszenne rzeczy to makarony i ciasto pod pizzę lub inne dania lokalne. Ale nocne obżarstwo ich nie dotyczy. Nie zapomina się również o warzywach. W Polsce brakuje kultury jedzenia warzyw.

Typowe błędy odbijają się na zdrowiu

facet
źródło: https://pixabay.com/pl/

Przenigdy nie objadajcie się owocami przed snem. Choćby były to truskawki czy inne lżejsze owoce, nie róbcie tego. Jedne z badań naukowych udowodniły, że fruktoza podawana na noc nie różni się zbyt wiele od alkoholu, który może prowadzić do marskości wątroby. Żeby się jej nabawić trzeba regularnie wpisać fruktozę lub alkohol do wieczornych posiłków. Ale pamiętajcie, że każdy organizm jest inny. Niektórzy ludzie mogą zareagować szczególnie źle i nabawić się dużych problemów ze zdrowiem. Niebezpieczne dla trawienia może być nocne obżarstwo pieczywem, bułkami i ziemniakami. Pszenica na wieczór to kolejny nietrafiony pomysł, któremu zawdzięczamy otyłość u dzieci. Zaś ziemniaki nie pozwolą wam zasnąć w spokoju męcząc układ trawienny.

Dodaj komentarz