19 kwietnia 2025
suplementy

źródło: https://pixabay.com/pl/

Mniejsza zachorowalność na grypę i wiele chorób sezonowych w wakacje, to zasługa słońca. Zarówno jego ciepłe promienie, które ogrzewają nas bardziej niż od października do marca jak i wpływ na skórę sprawia, że jesteśmy zdrowsi. Nasz układ odpornościowy jest na tyle mocny, że żadne bakterie i wirusy nie mają prawa nam zagrozić. Chyba, że sami spowodujemy jego obniżenie przez małą ilość snu oraz złe żywienie. W okresie jesienno-zimowym brak słońca odczuwa każdy. Okazuje się, że można stymulować w naszym ciele pozytywne skutki promieni słonecznych.

Suplementy z witaminą D3

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup suplementów z witaminą. Są to tabletki zwykle żółte galaretowate wyglądające jak omega 3. Zawierają w sobie o 1000 do nawet 5000 UI witaminy D3. Ile potrzebuje dorosły człowiek? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Sportowcy mogą potrzebować jej 2 razy więcej niż osoba, która nie jest aktywna fizycznie. Potraktujmy dawkę 5000UI jako maksimum niezależnie od tego czy trenujemy, czy nie. Należy pamiętać o tym, że d3 rozpuszcza się w tłuszczach. Dlatego zamiast popijać ją wodą możemy sięgnąć po jedną stołową łyżkę oliwy z oliwek. Druga ważna kwestia, to suplementowanie witaminy K2 MK-7, która chroni nasz przed negatywnym działaniem witaminy D3 w formie suplementu. Tylko skóra poddana działaniom promieni słonecznych syntetyzuje bezpieczną i naturalną witaminę, która nie potrzebuje dodatkowej ochrony ze strony innych suplementów.

Solarium i żarówki UVB

słońce
źródło: https://pixabay.com/pl/

Drugą metodą, o której usłyszałem i zastosowałem nie tak dawno są żarówki UVB. Kupujemy je do terrarium dla naszych gadzich przyjaciół. Okazuje się, że wiele z tych żarówek może pomóc również ludziom. Jednak w przypadku człowieka naświetlanie żarówką UVB (zwykle ceny wahają się od 60-100 złotych za sztukę) wynosi nie więcej niż 4-5 minut. Wystarczy naświetlać się co drugi dzień. W końcu witamina syntetyzowana w skórze potrzebuje nawet 48 godzin na pełną aktywność w naszym ciele. A co z solariami? Jeżeli macie pewność, że solarium stosuje u siebie lampy UVB również możecie skorzystać z nich co drugi dzień. Pamiętajcie żeby nie przekraczać 5 minut leżenia lub stania w takim świetle. Niestety większość solariów takich lamp nie posiada.

Dodaj komentarz