28 maja 2024

źródło: http://foter.com/

Gotowe drewniane konstrukcje ogrodowe takie jak: altany, huśtawki czy mostki kosztują niewspółmiernie dużo, w porównaniu do surowca, z którego można je wykonać na własną rękę. Jeżeli urodziłeś się z umiejętnością obsługi pilarki elektrycznej i młotka na poziomie złotej rączki, a drewno nie stanowi dla ciebie tajemnic, to warto wykorzystać te talenty dla dobra ogrodu. Nie ma lepszej pory na budowanie drewnianych struktur niż środek wiosny.

Drewniane bale

drewno
źródło: https://pixabay.com/


Nieimpregnowane bale z drzewa iglastego o średniej długości 5 metrów i średnicy 16 centymetrów to przede wszystkim materiał do budowy domków letniskowych. Mają nie tylko wysoką wytrzymałość, ale również żywotność. Do ich cięcia używamy pilarki elektryczne (http://www.husqvarna.com/pl/produkty/pilarki/) oraz spalinowe, które maksymalnie oszczędzają materiał i skracają czas pracy. Wśród niezbędnych narzędzi będzie także młotek, gwoździe oraz wiertarko-wkrętarka z zestawem różnych wkrętów.

Przydatna architektura drewniana na działce

wiata
źródło: https://pixabay.com/


Nic nie jest niezbędne w ogrodzie, ale może stać się przydatne – zwłaszcza dla większej rodziny. Do takich elementów zagospodarowania przestrzeni podwórka należy przede wszystkim altanka. Składany pawilon ogrodowy to nie to samo, co drewniana altanka z prawdziwego zdarzenia. Do jej skonstruowania wystarczy 4-5 bali stanowiących podstawę ścian oraz tyle samo bali będących elementem konstrukcji dachu. Pokrycie dachu i boczne ścianki nie są drogim wydatkiem. Natomiast podłoże można zalać betonem lub ułożyć na nim kostkę brukową. Nie zapomnijcie o zaimpregnowaniu drewna. Koszt jednego bala to średnio 17 złotych. Ceny gotowych altan drewnianych do samodzielnego złożenia przekracza 3 tysiące złotych. Jestem pewny, że zakup materiałów i robocizna ze szwagrem wyniesie was co najwyżej 1/3 tej kwoty. Jeszcze tańsze jest wykonanie wiaty dla dodatkowego samochodu, który parkuje na posesji. To druga najważniejsza ogrodowa konstrukcja, z której skorzystacie wy oraz najbliższa rodzina. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona auta przed deszczem, śniegiem i gradem.

Wszystko dla dzieci

Huśtawka ogrodowa oraz domek na drzewie to dwie ogrodowe atrakcje, z której jedna posłuży także dorosłym. Budowa solidnej huśtawki skonstruowanej z sosnowych bali, drewnianego siedziska oraz solidnych łańcuchów na wkrętach z oczkiem pozwala oszczędzić setki złotych. Pojedyncze siedzisko huśtawki można skonstruować samemu. Natomiast siedzenie dla kilku osób dla huśtawki ogrodowo-wypoczynkowej należy wykonać na bazie projektu. Wyprofilowane do kształtu pleców oparcie wymaga metalowego stelaża z dziurami na śruby. Można je kupić w internecie.

drewno
źródło: http://foter.com/


Domek na drzewie to wyższa półka konstrukcyjna. W swoim życiu budowałem dwa takie domki i za każdym razem jego podstawą było stare drzewo. Podłogę domku wspierałem ciętymi pod wymiar pilarką elektryczną balami. Dach o dużym spadzie pokryłem starą papą, chociaż obecnie wykorzystałbym, jakiś rodzaj dachówki bitumicznej w rolce. Najcięższa w domku była podłoga. Biorąc pod uwagę, na jakiej wysokości był domek (nie wyżej niż 2 metry) to grubość ścian nie musiała być tak dopracowana. Postawiłem na barierki i dwie całkowicie zakryte ścianki. Budowałem go dla 8-letniego syna. Gdybym tworzył taki domek dla dziecka w wieki 4-5 lat musiałbym pewnie dokonać wielu poprawek i dodać elementy zabezpieczające upadkowi z wysokości. Dobrym pomysłem byłoby zainstalowanie zjeżdżalni jako szybkiego wyjścia. Wejście bowiem złożone było z drewnianej drabiny.

Drewno w formie bali to uniwersalny materiał do budowy przeróżnych przydatnych elementów ogrodowych. Jedne posłużą rekreacji, a inne przydadzą się praktycznie w ochronie majątku lub jako forma składzika na narzędzia, grilla oraz ochronę dodatkowego auta przed gwałtownymi zmianami w pogodzie.

Dodaj komentarz