29 listopada 2022
zdjęcie

źródło: https://pixabay.com/

Poruszanie poważnych tematów powinno prowadzić do refleksji, a nie odstraszać i budować zła atmosferę wokół. Jednym z tematów, który w wielu środowiskach jest pomijany, dotyczy opieki nad osobami starszymi. W wielu krajach na całym świecie to dzieci opiekują się swoimi rodzicami po osiągnięciu pewnego wieku. Troska o bliskich wyraża się na wiele sposobów. To jednakowo pielęgnacja, pomoc finansowa, przebywanie razem oraz pamięć wyrażana przez zwykłą rozmowę przez telefon. Jak prawdziwy mężczyzna powinien podejść do tematu opieki nad rodzicami?

Zdrowie i uczucia są najważniejsze

zdrowie
źródło: http://foter.com/

Stan zdrowia mogą poprawić rzeczy, o których nie myśli się na pierwszym miejscu. Mam tutaj na myśli zaangażowanie dzieci w pomoc rodzicom, którą oni odczują od strony psychicznej. Przykładem może być wspólne spędzanie świąt, zapraszanie rodziców do siebie na wakacje, chociażby na weekend i utrzymywanie z nimi kontaktu telefonicznego. To naprawdę poprawia relacje i wpływa na redukcję stresu i poprawę zdrowia.

Jeśli chodzi o fizyczną oraz materialną pomoc, to przede wszystkim chodzi o leki. Warto również wspomagać rodziców produktami spożywczymi i zdrową żywnością. Wszyscy wiemy, jak odżywiają się osoby starsze. Rzadko kiedy trafia się miłośnik zdrowej żywności mający więcej niż 50 lat. Wsparcie rodziców z przejściami takimi jak operacje serca, chirurgia stawów czy urostomia wiąże się też z zakupem specjalnych akcesoriów i przyrządów medycznych. Wyposażenie dla ludzi po zabiegu stomii nie jest drogie. Sprzęt do rehabilitacji można kupić z drugiej ręki. Można go także otrzymać z dużą zniżką na ubezpieczenie. Jednak osoby starsze nie mają głowy do składania wniosków o zniżki z ubezpieczenia.

Opiekun lepszy od domu starców

opieka
źródło: http://foter.com/

Starych drzew się nie przesadza, ponieważ ich korzenie zespoliły się z rodzimym środowiskiem. Mężczyzna powinien zadbać, by wola rodziców zawsze była uszanowana. Opiekunki lub opiekunowie do osób starszych to zawsze lepsza opcja niż dom starców. Kontakt z rówieśnikami, którzy mieszkają w domu spokojnej starości to żaden argument. Sąsiedzi i bliska rodzina są nie do zastąpienia. Profesjonalny opiekun pomoże w codziennych czynnościach, ugotuje zdrowy obiad, będzie pamiętał o lekach i wyprowadzi na spacer. Straszne historie o złych opiekunach to nie mit. Z tym że dotyczą one przede wszystkim ludzi pracujących na czarno i bez kwalifikacji.

Starość może przebiegać spokojnie, gdy tylko dzieci będą pamiętały o istnieniu swoich rodziców i dawały temu jasny sygnał. Trudno nazwać obowiązkiem troszczenie się o najbliższą rodzinę. To przywilej, za który powinniśmy dziękować, ponieważ patrząc na siebie z perspektywy lat, widzimy postęp wychowawczy i to, że wyszliśmy na ludzi, z pomocą rodziców.

Dodaj komentarz