28 maja 2024
trening

źródło: https://pixabay.com/

Nie bez powodu średnia długość pracy w tygodniu to 40 godzin. Im więcej czasu poświęcimy na jakieś zadanie, tym szybciej lub więcej osiągniemy. Porównanie ćwiczeń fizycznych dla estetycznej sylwetki do tygodnia pracy ma sens, jednak należy opracować do tego skalę. Trenowanie po 8 godzin dziennie jest prawdopodobnie niemożliwe i niebezpieczne dla życia. Intensywny wysiłek potrzebuje czasu regeneracji i ma swoje ramy czasowe. Czy krótkie codziennie treningi, które proponują banery reklamowe na stronach internetowych, mieszczą się w widełkach zawierających efektywny trening dla sylwetki?

Typowa rozgrzewka obejmująca duże grupy stawów i mięśni obejmuje 10 minut. Trening to także rozgrzewka. Aczkolwiek jego trzonem jest główny etap wykonywania ćwiczeń siłowych, wytrzymałościowych lub hybrydowych. Gdyby założyć, że trening główny trwa 10 minut a kolejne 10 minut, obejmuje rozgrzewka, to przy 20 minutach aktywności fizycznej, można oczekiwać postępu sylwetkowego oraz progresu w sile i wydolności. Zanim przejdę do samych ćwiczeń i tego, jak efektywnie ułożyć plan 10-minutowy, podam wam 2 koncepcje na trenowanie w ciągu tygodnia.

odważniki
źródło: http://foter.com/

1. Krótkie treningi codziennie
– Ta koncepcja zakłada trenowanie każdego dnia o tej samej porze przez 10-15 minut z dodatkową 10-minutową rozgrzewką. Efekty przyjdą już po kilku tygodniach ćwiczeń. Plan dobry dla osób z ograniczoną ilością wolnego czasu.
2. Ćwiczenie rano i wieczorem z dniem przerwy między sesjami
– Dzielimy trening na dwie sesje w ciągu dnia. Każda poprzedzona 10-minutową rozgrzewką. Oba treningi występują w odstępie 8-10-godzinnym. Pierwsza sesja to ćwiczenia siłowe. Druga opiera się o tabatę, bieg, spacery, fitness lub inne treningi wydolnościowe.

Rozwój sylwetki bez ciężaru nie istnieje. Dowolny rodzaj takiego wysiłku powinien pojawić się zgodnie z dwoma koncepcjami w formie jednorazowego treningu lub hybrydy. Podczas 10 minut niewiele da się zrobić. Najlepiej podzielić ciało na 3 części. Dawniej taki trening nazywano push, pull, legs. Oznacza to, że na jednej sesji wykonujecie ćwiczenia wypychająca (pompki, wyciskania nad głowę), kolejny to ćwiczenia ciągnięcia (podciąganie na drążku, wiosłowanie, martwy ciąg) a ostatnie obejmują nogi (przysiady, wykroki). W czasie 10 minut można wykonać około 5-7 serii ćwiczeń złożonych. Rekomendowana jest rampa obciążenia, czyli z każdą serią dokładamy więcej ciężaru, utrzymując poprawna technikę.

trening
źródło: http://foter.com/

Nie jestem fanem krótkich treningów, a tym bardziej sesji błyskawicznych. Zdaje sobie sprawę, że taki trening to jedyna opcja dla 80% ludzi pracujących na pełen etat, z dzieckiem i rodziną oraz innymi zainteresowaniami po pracy. Zdrowie na samej diecie jest trudne do zbudowania. Natomiast sylwetka bez ćwiczeń fizycznych będzie po prostu szczupła, bez szczególnego zarysu mięśni. Dlatego ćwiczenia są obowiązkiem, niezależnie od tego, czy chcemy mieć większą klatkę, czy lepiej zarysowany brzuch.

Dodaj komentarz