27 września 2023
przeprowadzka

źródło: https://pixabay.com/

Prędzej czy później każdy z nas wyprowadza się z domu rodzinnego. Najczęstszymi powodami są chęć założenia własnej rodziny, prywatności z drugą połówką, bądź zmiana pracy, związana z przeniesieniem do innego miasta lub nawet kraju. W niektórych krajach w tym u nas w dobrym guście jest wyfrunięcie z „gniazda” przed 30-tym rokiem życia. W końcu rodzice też potrzebują czasu dla siebie, a obecność pierworodnego w mieszkaniu wcale nie zapewnia pełnej prywatności i swobody. Pierwszym po domu rodzinnym lokum, jakie większość ludzi osiedli jest mieszkanie z wynajmu. Miesięczne opłaty czynszu, liczników i zakupy dla domu to pierwszy finansowy test dla młodego człowieka. O czym należy pamiętać przed podpisaniem umowy najmu? Co sprawdzać w mieszkaniu, by później nie okazało się, że musimy na własną rękę wyłożyć kasę na wymianę, naprawę lub zakup nowych elementów wyposażenia?

1. Zsyp na śmieci i nieproszeni lokatorzy – dobrym patentem na sprawdzenie obecności niektórych owadów w mieszkaniu, jest włączenie piekarnika. Karaluchy i prusaki podobno zmykają, jak pieprz rośnie. Mole spożywcze również mogą być czynnikiem, który powinien obniżyć miesięczną należność mieszkania, dlatego warto sprawdzić, czy nie rezydują w szafkach. Należy też wypytać o to, czy w mieszkaniu jest zsyp na śmieci. Z doświadczenia wiem, że nawet 70% bloków ze zsypem ma problem z prusakami.

owady
źródło: http://foter.com/

2. Sprawność sprzętu AGD – obawy o lodówkę i pralkę, która psuje się tuż po przeprowadzce, nie są nieuzasadnione. Im starszy sprzęt, tym bliżej końca żywota. Poprzedni lokatorzy mogli go nie szanować. Zwykle to pralka ulega awarii jako pierwsza. Na pewno upewniłbym się o działaniu wszystkich palników kuchenki oraz piecyka w łazience.

pranie
źródło: http://foter.com/

3. Sąsiedzi z piekła rodem – wierzcie mi lub nie, ale 1/3 wyprowadzek z wynajmowanych mieszkań jest z powodu lokatorów dzielących mieszkanie lub sąsiadów. Warto wiedzieć, czy na osiedlu panuje spokój i czy jest bezpiecznym miejscem do życia.

lokatorzy
źródło: http://foter.com/

4. Papierkologia – akt własności mieszkania to jeden z ważniejszych dokumentów, który należałoby zobaczyć przy podpisywaniu umowy, którą swoją drogą trzeba dokładnie przeczytać.

umowa
źródło: http://foter.com/

Dodaj komentarz