28 maja 2024
tabletki

źródła: https://pixabay.com/pl/leki-lekarstwa-tabletki-apteka-257346/

Większość chemicznych związków organicznych sprzedawanych w postaci najróżniejszych leków bez recepty powstała przed wojną lub w czasie jej trwania. Faktem jest, że wiele syntetycznych leków została stworzona dzięki inspiracji substancjami występującymi naturalnie w przyrodzie. Natura daje nam wszystko czego potrzebujemy do życia. Niektórzy twierdzą, że zachwianie równowagi pomiędzy naturą i chemią w dzisiejszym jedzeniu przyczynia się do chorób i różnych postaci raka. Dawniej ludzie chorowali ze względu na słabe warunki higieniczne i samą medycynę. Teraz nie mamy z tym problemów, za to mamy syntetyki.

tabletki
źródło: https://pixabay.com/

Początku kwasu acetylosalicylowego

Pierwsze informacje na temat kwasu acetylosalicylowego mamy w roku 1853. Jednak tak naprawdę kwas salicylowy, który jest najważniejszy w całej historii aspiryny odkryto dużo wcześniej. Podobno Egipcjanie używali go nieświadomie stosując korę wierzby, która zawiera go w naturalnej formie. Pewnie nawet dzisiaj znachorzy odnoszą się do stosowania kory wierzby na różne rany i jako środek przeciwzapalny. Tuż przed nowym stuleciem w roku 1897 Aspiryna ( Najbardziej znany producent aspiryny w formie leku ) zostaje oficjalnie dodana do spisu leków i sprzedawana komercyjnie. Jakiś czas po wojnie pojawia się artykuł, który jest kopią typowych spraw patentowych. Każdy chce zarabiać na swoim pomyśle, ale ostatecznie trudno stwierdzić, kto kwas acetylosalicylowy doprowadził do obecnego stanu.

Najpopularniejszy silny lek na różne przypadłości

I tak przez ponad sto lat aspiryna w najróżniejszych preparatach jest stosowana na własną rękę. Niestety brak rozsądku i wyobraźni ludzi doprowadza do wielu tragedii z udziałem tego syntetycznego związku organicznego. Nikt nie wątpi w skuteczność jego działania. Powiem więcej jest, to jeden z tych leków, który działa zawsze. Jednak istnieje jedna zasada, której nie można złamać. Im częściej coś bierzesz tym szybciej się na to uodparniasz. To samo jest z aspiryną, która w dodatku może stać się zabójczą bronią dla osób, które nie znają umiaru. Tak samo jest z kofeiną, która jest przedawkowywana jak wiele mocnych narkotyków. To, że sami możemy decydować o spożyciu aspiryny przez 3 dni nie oznacza, że konsultacja z lekarzem nie ma wartości. Osoby z problemami żołądkowymi i kobiety w ciąży nie powinny jej stosować w ogóle. A to nie wszystkie przypadki, które zabraniają jej używania.

Dodaj komentarz