28 maja 2024
poduszka ergonomiczna - poduszka dla dziecka

Zostajesz sam na sam ze swoją młodszą pociechą. Musisz więc zadbać o jej komfort, ale i bezpieczeństwo zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Poduszka ergonomiczna dla dziecka to jedno z tych narzędzi, które może pomóc Ci w tym drugim zadaniu. Jak? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w naszym artykule.

Poduszka ergonomiczna dla dziecka – co to jest?

To bardzo przydatny i poprawiający znacznie komfort nocnego wypoczynku dziecka gadżet. W odróżnieniu od tradycyjnej ta poduszka dziecięca posiada nieco inny kształt. Z jednej strony jest wyższa, z drugiej niższa, a pośrodku niej znajduje się wgłębienie. To zamierzone działanie jej projektantów, gdyż ten rodzaj poduszki ma za zadanie ochronę szyjnej części kręgosłupa. Ponadto ergonomiczna poduszka dla dziecka pomaga też w przyjęciu przez malca właściwej dla jego postawy pozycji w czasie snu. Dzięki temu znacznie poprawia się także komfort jego nocnego wypoczynku. Wówczas następuje nie tylko odciążenie kręgosłupa. Korzystają na tym również mięśnie malucha. Warto też wspomnieć, iż ten typ poduszek posiada charakterystyczną dla niego twardość. Jednak bez obaw – ta właściwość poduszki również wpływa na zdrowy sen Twojej pociechy. Zapobiega bólom karku oraz ułatwia właściwe utrzymanie głowy.

poduszka ergonomiczna dla dziecka - uśmiechnięty chłopczyk oparty o poduszkę

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem takiej poduszki to w tym poradniku: https://multirodzice.pl/jak-wybrac-poduszke-ergonomiczna-dla-dziecka/  znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jakie cechy powinna posiadać najlepsza ergonomiczna poduszka dziecięca. Jego autor wyjaśnia też, dlaczego niemowlęta i noworodki powinny spać bez poduszki. Chodzi tu głównie o prawidłowy rozwój małego kręgosłupa oraz zapewnienie bezpieczeństwa w czasie snu.

Jakie zalety posiada poduszka ergonomiczna dziecięca?

Przede wszystkim zapewnia ona pełen relaks i komfort w czasie nocnego wypoczynku Twojego dziecka. To ważne, ponieważ dzięki temu maluch obudzi się pełen energii. Będzie też bardziej chętny, by z Tobą współpracować, a to ułatwi Ci znacznie sprawowanie opieki nad nim. Po drugie taka poduszka wspiera prawidłowy rozwój fizyczny małego dziecka. Oznacza to, że w czasie, gdy dziecko będzie wypoczywało, jego kręgosłup samoistnie przybierze prawidłową pozycję. Ponadto u dziecka nie pojawią się też nieprzyjemne i bolesne skurcze mięśni. Poduszki ergonomiczne dają bowiem wytchnienie także mięśniom. Dbają również o odciążenie wiązadeł, co oznacza, że organizm malucha w pełni może się regenerować w czasie snu.

poduszka ergonomiczna zapewnia zdrowy sen

Ten typ poduszki wpływa też pozytywnie na kręgi szyjne, co z kolei stanowi pełne odciążenie dla dziecięcego kręgosłupa. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu kształtowi taka poduszka ergonomiczna dla dziecka wpływa również korzystnie na krążenie krwi. Stanowi ona również doskonałe podparcie dla małych: główki, ramion i szyi. Jeżeli wybierzesz przy tym poduszkę z hipoalergicznego materiału, zadbasz o bezpieczeństwo skóry Twojej pociechy. Obniżysz ryzyko wystąpienia odparzeń czy niepożądanych reakcji alergicznych.

Inne sposoby na spokojny sen malucha

Oczywiście sama poduszka nie wystarczy, by Twoje dziecko spokojnie przespało całą noc. Dobrym rozwiązaniem jest też zapewnienie mu jak największej ilości zajęć w ciągu dnia. Chodzi o to, by zmęczyć malucha fizycznie, ale i psychicznie. W tym celu dobrym rozwiązaniem będą:

  • wyprawa na plac zabaw z licznymi sprzętami, gdzie dziecko będzie mogło zużyć energię;
  • wspólna wycieczka do lasu czy parku, w której czasie będziecie odkrywali niezwykłość natury;
  • wyjście do muzeum, centrum nauki, ogrodu botanicznego lub innego miejsca, gdzie dziecko będzie mogło zmęczyć się psychicznie i intelektualnie.

Jeżeli pogoda uniemożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu, wtedy wymyśl twórczą zabawę w domu. Możecie na przykład wspólnie stworzyć kolaż dla mamy lub wykonać inną pracę plastyczną także dedykowane komuś z rodziny. To idealna motywacja dla malucha. Inna dobra metoda to czytanie maluchowi przed snem. Warto wyposażyć się w tym celu w książeczki dziecięce adekwatne do wieku Twojej pociechy. Możesz też wesprzeć się internetem, znajdując zabawny wierszyk czy opowiadanie. Możesz w czasie czytania zmieniać intonację głosu. Dzieci lubią takie modyfikacje, a przy tym bardziej się rozluźnią i szybciej zasną. Zanim położysz malucha do łóżeczka, nie zapomnij wywietrzyć sypialni oraz stworzyć w niej odpowiednich warunków dla spokojnego snu. Przycisz telewizor. Przełącz na chwilę telefon w tryb czuwania. Zaciemnij pomieszczenie, w którym maluch będzie wypoczywał.

uśmiechnięty niemowlak

Musisz też pamiętać, aby ostatni w ciągu dnia posiłek był jak najlżejszy. Dzięki temu oszczędzisz dziecku problemów z wybudzeniami i zapewnisz niczym nieprzerwany sen. To gwarancja, że maluch obudzi się w pełni wypoczęty i chętny do działania.

Słowem podsumowania: jeśli chcesz, by Twoja pociecha smacznie spała i wstała pełna energii, wymień zwykłą poduszkę na ergonomiczną. Tym sposobem wpłyniesz dodatkowo na prawidłowy rozwój fizyczny swojego dziecka. To ważne, aby w przyszłości mogło ono uniknąć bolesnych i przykrych dolegliwości związanych z kręgosłupem. 

Dodaj komentarz