21 lutego 2024

Długa podróż samochodem w upalny dzień, kiedy słupek na termometrze wskazuje powyżej 30 stopni Celsjusza może okazać się prawdziwym koszmarem, zwłaszcza w towarzystwie małych dzieci, które fatalnie znoszą wysokie temperatury. Warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz przestrzegać kilku podstawowych, prostych zasad, aby zapewnić sobie komfort jazdy w słoneczny dzień.

Niebezpieczny upał

Podróż mocno grzanym samochodem przede wszystkim znacznie obniża koncentrację i samopoczucie kierowcy, zwiększając jednocześnie ryzyko wypadku,  także ma negatywny wpływ na zdrowie pasażerów. Wysokie temperatury, panujące na zewnątrz powodują mniej lub bardziej poważne awarie i usterki poszczególnych układów i podzespołów w aucie takie jak: przegrzanie silnika, problemy z akumulatorem, kruszenie i pękanie gumowych elementów wyposażenia (uszczelki) czy płowienie tapicerki.

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji

Większość samochodów jako podstawowe wyposażenie posiada klimatyzację, która odpowiednio stosowana przynosi prawdziwą ulgę w czasie największych upałów. Należy jednak pamiętać, aby temperatura wewnątrz auta nie była niższa od temperatury na zewnątrz niż sześć stopni, dzięki czemu unikniemy po wyjściu z pojazdu szoku termicznego, przeziębienia lub poważnych problemów z układem krążenia. Nawiewu nie można również kierować bezpośrednio na twarz i ciało.

Samochodowe gadżety na upał

Komfort jazdy samochodem w upalny dzień zwiększają przede wszystkim folie przyciemniające, które kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami można je naklejać na szyby boczne pasażerskie oraz tylną. Warto również skorzystać z dodatkowego nawiewu w postaci wentylatora zasilanego z gniazda zapalniczki lub bateriami, ewentualnie specjalnego klimatyzatora. W ostatnim czasie dużą popularnością wśród kierowców cieszą się maty chłodzące, szczególnie polecane właścicielom skórzanej tapicerki.

Dodaj komentarz