27 lutego 2024
pylenie traw

źródło: https://pixabay.com/

Zaskakująco nieprzyjazne jest środowisko, w którym żyjemy. W zależności od tego, jakim organizmem obdarzyła nas natura, mamy inną tolerancję na alergeny w żywności i inaczej reagujemy na towarzystwo czworonogów w naszym otoczeniu. Popularny w dzisiejszych czasach temat nietolerancji pokarmowych przyćmił istotną dla ogromnej części społeczeństwa kwestię alergii. To właśnie ona występuje u setek tysięcy Polaków i jest trudna do wyleczenia.

Objawy i podejrzenia

test alergiczny
źródło: https://pixabay.com/

Skóra człowieka reaguje na nieprzyjazne jej czynniki środowiskowe. Wystarczy, że coś nas mocniej zaswędzi, a już rzucamy podejrzenia na alergię. Wyróżnia się kilka głównych grup powodujących alergię. To kolejno: żywność, pyłki roślin, sierść zwierząt, ugryzienia owadów i kurz. Wszystkie grupy są na tyle bliskie człowiekowi, że nietrudno o błędną ocenę przyczyny. Stąd tak ważne testy alergiczne i wizyta u specjalisty w celu omówienia strategii łagodzenia objawów lub ich zapobiegania. Oto przykład takiego testu, który można wykonać bez wychodzenia z domu – http://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/

Test – na co się przygotować?

test alergiczny
źródło: https://pixabay.com/

Wywiad lekarski lub testy przygotowane we współpracy ze specjalistą alergologiem, które znajdziecie w sieci, pomagają określić, na jaką alergię cierpicie jeszcze przed wynikami badań, które należy wykonać dla stuprocentowej pewności. Doświadczony lekarz po zadaniu kilku pytań może całkiem szybko rozwikłać zagadkę waszej pokrzywki, ciągłego kataru lub zapalenia spojówek. Ważne, by odpowiadać szczerze i łączyć fakty oraz sytuacje. Natomiast badanie laboratoryjne krwi, skóry lub prowokacje dają jasny obraz sytuacji. Po ich wykonaniu lekarz zaleci wam tabletki lub zabiegi odczulające.

Rozsądek alergika

Doświadczonych w swoim problemie alergików cechuje rozsądne i przemyślane działanie w sytuacjach podwyższonego ryzyka kontaktu z alergenem. Weźmy na przykład osoby uczulone na pyłki traw i popularnych drzew rosnących w naszej strefie geograficznej. Przez kilka tygodni muszą uważać, pracując w ogrodzie, jadąc samochodem lub nawet idąc na spacer. Żeby zminimalizować dostawanie się takich pyłków do układu oddechowego, wystarczy nosić maseczkę na twarz, którą można kupić w każdej aptece. U osób, którym test alergiczny wykrył alergię na kurz poleca się zakup odkurzacza z filtrem HEPA i sprzątanie w mieszkaniu przynajmniej 2 razy w tygodniu. Większość problemów alergika można rozwiązać domowymi metodami, aczkolwiek poza ochronną warstwą, którą zapewnimy sobie w najbliższym środowisku, trzeba ulec farmakologii. Tabletki z substancją czynną, która blokuje odczyn alergiczny, działają około 24 godzin od spożycia. Niemniej mogą uratować wam skórę podczas wyjazdu służbowego, wakacji czy nawet podczas niespodziewanego kontaktu z alergenem.

Dodaj komentarz