27 września 2023
obuwie

źródło: http://pixabay.com/pl/buty-sneakers-le%C5%9Bnej-moda-li%C5%9Bcie-690608/

Stopy są jednym z elementów naszego ciała, o który dbamy najmniej. Brak pielęgnacji, to nic w porównaniu z katuszami, które przeżywają przez źle dobrane obuwie. Błędy robią sportowcy amatorzy i zwykli ludzie, którym zależy na elegancji i modzie. Przekładamy wygodę nad wygląd, co bardzo często powoduje nietypowe problemy ze zdrowiem kończyn dolnych. Dotyczy to tak samo mężczyzn jak i kobiet. Nikt nie jest bez winy. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na jeden rodzaj butów?

Eleganckie buty zakładaj na specjalne okazje

Wszystko jest dla ludzi, nawet te niezwykle irytujące i niewygodne szpilki czy obuwie do garnituru. Skoro coś jest przeznaczone na specjalne okazje jaki jest sens chodzić w tym codziennie? Zwykle eleganckie buty (sprawdź sklep z butami na każdą okazję) mają problem natury kształtu, braku miękkiej podeszwy oraz materiałów dopasowujących się do kształtu stopy. Są po prostu niewygodne przy długim noszeniu. Kwadratowe zakończenie czy twarde obudowanie także od strony pięty powoduje otarcia oraz bóle palców. Wysoki obcas może przyczynić się do skurczu łydki oraz zapalenia stawu skokowego. Zawsze kierujmy się rozsądkiem przed wyjściem z domu. Mamy piękną wakacyjną pogodę załóżmy sandały, oddychające obuwie sportowe czy lekkie trampki. Zimą ubierajmy się adekwatnie do temperatury zakładając obuwie trekingowe lub solidne śniegowce. A jeżeli wymaga tego od nas sytuacja chodźmy w eleganckich butach, które z ulgą zdejmiemy w mieszkaniu.

O butach sportowych i codziennych

stopy
źródło: http://pixabay.com/pl/wadlopen-buty-do-koszyk%C3%B3wki-but-203905/

Wygoda to główny argument za zakupem danego modelu buta. Zarówno na co dzień jak i do uprawiania sportu. Biegaczy przestrzega się przed zakupem zbyt ciasnego lub luźnego obuwia. Ma być idealne lub bliskie ideału rozmiaru naszej stopy. W razie czego można wspomóc się wkładką korekcyjną, która mimo wszystko polecam nawet przy idealnym rozmiarze. Wystarczy wymienić ją z wkładką standardową. Zapobiegnie odciskom oraz popularnemu wśród młodych ludzi płaskostopiu. Powodem tej przypadłości jest ciągłe chodzenie w butach o płaskiej podeszwie bez naturalnych zaokrągleń jakie występują pod stopą.

Według badań niebezpieczne dla kobiet mogą okazać się trampki oraz baleriny. Oba modele charakteryzują się bardzo płaską podeszwą i prostym wykonaniem. Tutaj szczególnie polecam wkładki sztywne o bardzo małym stopniu odkształcania. Najlepszą metodą na zdrowie naszych nóg jest chodzenie boso. Tradycja zdejmowania obuwia w domu jest jedną z lepszych w krajach Europejskich. Chodźmy na plaże i nie bójmy się chodzić boso po trawie naszego podwórka.

Dodaj komentarz