29 listopada 2022
abs

źródło: http://foter.com/

Ludzkie jelita są jego drugim mózgiem, który odpowiada za szereg procesów związanych z trawieniem i podziałem makroskładników oraz mikroelementów. Żeby jelita mogły spełniać swoje zdanie jedzenie, musi przejść podstawowy proces obróbki zaczynający się już w naszych ustach. Chociaż niektórzy uważają, że człowiek rozpoczyna trawienie pokarmu, gdy pierwszy raz spogląda na niego z apetytem.

Zdrowe zęby i właściwe używanie jamy ustnej

pasta do zębów
źródło: https://pixabay.com/pl/

Zanim przewód pokarmowy człowieka przemieści jedzenie do żołądka, musimy go najpierw pogryźć. Miażdżenie, rozrywanie i żucie to czynności, które nie każdy opanował. Dominujące wśród ludzi w każdym wieku jest połykanie jedzenia. To szczególnie zły i niebezpieczny dla zdrowia nawyk, który niepotrzebnie obciąża układ pokarmowy. Powiedziałbym nawet, że jest bardziej niebezpieczny niż jedzenie większych porcji, jakie jesteśmy w stanie strawić. Przy odpowiednim przeżuwaniu jedzenia jesteśmy w stanie zjeść więcej. Nie patrzcie na zegarek podczas obiadu czy śniadania. Zacznijcie spożywać go wcześniej, a zdążycie do pracy, czy na spotkanie ze znajomymi. Drugą istotną rzeczą jest dbanie o zęby, które mamy jedne na całe życie. One pozwalają właściwie porcjować kawałki pokarmu w ustach. A właściwa flora bakteryjna w jamie ustnej, ma silny związek ze zdrowymi zębami bez próchnicy.

Kwaśny żołądek niczym terminator dla bakterii

układ pokarmowy
źródło: http://foter.com

Jesteśmy w połowie drogi prowadzącej do właściwie strawionego jedzenia. Budowa układu pokarmowego (klikając tutaj znajdziecie artykuł dokładniej omawiający układ pokarmowy) człowieka ma drugi silny punkt, odpowiadający za właściwe funkcjonowanie i zdrowie całego ciała. Tym punktem jest dobrze zakwaszony żołądek. Woda posiada pH na poziomie 7 punktów w 14 punktowej skali. Natomiast większość ludzi posiada pH nie większe niż 4,5. To wciąż za mało, by efektywnie trawić mięso i inne białka w dużej ilości. Najlepiej byłoby posiadać pH na poziomie 1,5-2,5 punktu. Przyroda sprawiła, że budowa żołądka pozwala nie tylko na trawienie pokarmu, ale również unieszkodliwianie wrogów w postaci bakterii oraz wszelakiej chemii, takiej jak: konserwanty, barwniki i substancje z grupy E. Łykając tabletkę na zgagę kilka razy dziennie sami, robimy sobie krzywdę, redukując kwaśność żołądka. Tym samym jedzenie nie trawi się prawidłowo i z czasem fermentuje, tworząc jeszcze więcej szkodliwych bakterii i dając pokarm pasożytom.

Cały przewód pokarmowy od ust po jelito cienkie odpowiada za stan naszego zdrowia wewnętrznego. Dbając o higienę spożywanych posiłków, nie jedząc ich w stresie i zakwaszając żołądek, zredukujemy proces starzenia oraz wydłużymy swoje życie powyżej danych statystycznych.

Dodaj komentarz