4 marca 2024

Pojawienie się w domu małego, nieporadnego szczeniaka, wymagającego bezustannej uwagi oraz troski, stanowi bardzo ważne wydarzenie. Pierwsze dni natomiast oznaczają zdecydowanie najtrudniejszy etap, kiedy zarówno poszczególni mieszkańcy domu jak i nieufny jeszcze pies poznają się nawzajem, próbując jednocześnie nawiązać kontakt i specyficzną więź.

Bezpieczny dom dla szczeniaka

Każdy właściciel psa, który chce zapewnić swojemu pupilowi komfort i wygodę, powinien stosunkowo wcześniej rozpocząć odpowiednie przygotowania. Kilka tygodni przed przybyciem zwierzaka w domu należy przede wszystkim zadbać o właściwą organizację “azylu” dla szczeniaka. Legowisko powinno znajdować się w spokojnym, cichym miejscu z dala od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa oraz spokojny sen. Należy zadbać również o podstawowe akcesoria niezbędne do codziennej opieki i pielęgnacji psa takie jak chociażby miski, legowisko, obroża, smycz, identyfikator, karma dostosowana do rasy, wieku i indywidualnych potrzeb szczeniaka, a także kilka gryzaków i zabawek ułatwiających aklimatyzację w nowym, nieznanym jeszcze miejscu. Warto również usunąć z domu lub mieszkania meble i inne, potencjalnie niebezpieczne dla małego, energicznego i ciekawego świata psa elementy (np. gniazdka, przewody, ostre kanty, rośliny, środki czystości, substancje chemiczne, itp).

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla szczeniaka

W pierwszych dniach pobytu szczeniaka w nowym domu konieczna jest wizyta u doświadczonego weterynarza. Bardzo ważnym elementem opieki nad psem jest przede wszystkim regularna, właściwa pielęgnacja, obejmująca między innymi szczotkowanie sierści przy użyciu specjalnej szczotki oraz kąpiel szczeniaka z zastosowaniem specjalnego szamponu. Zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane z wyczuciem, cierpliwością i spokojem zapewnią zwierzakowi nie tylko doskonałe samopoczucie, ale również zdrowie. Psa należy kąpać, gdy jest brudny lub brzydko pachnie.

 

Dodaj komentarz