27 lutego 2024
roztocza

źródło: https://pixabay.com/

Mieszkańcami domu oprócz ludzi i ich najlepszych przyjaciół, czyli zwierząt są także owady i pajęczaki. Roztocza należą do tej samej rodziny co pająki domowe, ale nie widać ich gołym okiem. Pod mikroskopem wyglądają przerażająco. Białka, które wytwarzają, są silnym alergenem, który może powodować choroby takie jak astma czy nawet regularne kłopoty z zatokami, czy zmianami skórnymi. Czy jest sposób na usunięcie ich z mieszkania?

Miejsca, które upodobały sobie roztocza

pajęczak
źródło: https://pixabay.com/

Kurz dla roztocza jest tym samym co suto zastawiony stół wigilijny i ciepłe łóżeczko w jednym. Gdzie jest najwięcej kurzu? Oczywiście za meblami, w trudno dostępnych miejscach do czyszczenia w domu i w naszym łóżku oraz tapicerowanych meblach. Kurz to nic innego jak ludzki naskórek, który z czasem rozpada się na jeszcze drobniejsze elementy. To jedna z pożywek roztoczy. Na pościeli oraz sofie mamy go najwięcej. Dywan jest go pełny już po kilku dniach bez odkurzania. Tam szukajmy roztoczy i o te miejsca w domu dbajmy najbardziej.

Skąd wiadomo, że mam alergię?

Powszechną nazwą alergii na roztocza jest alergia na kurz. Nie zawsze powinno się je łączyć. Zwykle objawy alergii objawiają się katarem, napadami kaszlu, dusznościami, a także zmianami skórnymi. Czasami objawy alergii nie są jednoznaczne, dlatego należy udać się na proste badanie, które może wykonać alergolog oraz niektórzy dermatolodzy. Pod tym adresem znajdziecie niezbędnik rodzica, którego dziecko ma alergię – https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html

Po pierwsze regularne sprzątanie i pranie

dywan
źródło: https://pixabay.com/

Najgorzej, gdy alergia na roztocza dokucza nam przed snem, ponieważ to oznacza, że czas pomyśleć o lepszej antyalergicznej pościeli. Jest to mocno obciążający budżet wydatek. Tak samo, jak odkurzacz, którzy wciąga roztocza i zabija je w komorze zbierającej śmieci. Ciekawym sposobem na te mikroskopijne pajęczaki są preparaty do spryskiwania pościeli oraz dywanów i dźwiękowe odstraszacze korzystające z ultradźwięków. Z ważnych rad, które dałbym każdemu, jest zredukowanie temperatury mieszkania i częstsze wietrzenie. Jestem za tym, by wietrzyć dom każdego dnia, nawet zimą. Temperatura, w której roztocza przestają się rozmnażać to już 15 stopni. Zabronione jest suszenie prania w domu. Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA, który jest najskuteczniejszą bronią na roztocza podczas sprzątania. Wbrew pozorom nie są takie drogie.

Dodaj komentarz