28 maja 2024
na parze

źródło: https://pixabay.com/

Podczas obróbki termicznej mięsa dochodzi do wstępnego trawienia, bez którego człowiek nie byłby go w stanie zjeść. Ludzie podczas przygotowania mięsa idą na łatwiznę, smażąc je na oleju lub piekąc w piekarniku. Traktują je brutalnie, robiąc podstawowe błędy. Smażenie na tłuszczu nasyconym takim jak smalec czy olej kokosowy to zdrowa forma obróbki, ale nie dla każdego. Podobnie jest z warzywami, które najchętniej wrzucilibyśmy do garnka z wodą, by tylko nie marnować czasu na gotowanie.

Oni potrzebują delikatności

Popularne i tanie gatunki mięs takie jak kurczak, indyk oraz białe ryby morskie potrzebują delikatnej ręki. Obróbka termiczna tych gatunków na patelni, całkowicie podmienia ich naturalny smak na przyprawy i spaleniznę, która zdarza się w niewprawionych rękach kucharza. Smażenie ryb to zbrodnia na ich wartościach odżywczych. Idealnym środowiskiem do ich przyrządzenia jest naczynie do gotowania na parze. Gwarantuję wam, że nie spędzicie przy nich dłużej niż 15 minut. Wystarczy zagotować wodę w garnku, co zajmuje od 5 do 10 minut w zależności od tego, ile wlejecie wody. Następnie wkładacie mięso do środka i po 2-3 minutach przewracacie je na drugą stronę. Każdy z tych gatunków, będzie gotowy po około 5 minutach. Smak piersi z kurczaka nigdy nie będzie bardziej wyrazisty, a ryba zacznie smakować tak jak powinna. Poza tym białko zostanie prawidłowo ścięte i idealne dla waszego układu trawiennego do rozkładu na aminokwasy.

Oto przykład profesjonalnych garnków do gotowania na parze. Inwestycja jednorazowa na długie lata – https://www.shop.philipiakmilano.pl/naczynie-do-gotowania-na-parze-classic-1002443

Przestań męczyć się z gotowaniem warzyw

warzywa
źródło: https://pixabay.com/

Wyjmij z wody te brokuły i kalafior! Przestań gotować wszystko, co popadnie w garnkach a później wylewać tę wodę! Zrób z niej zupę, jeżeli już musisz tak przygotowywać warzywa. Chociaż mój sposób będzie o wiele lepszy. Wystarczy przecież rzucić je na parę! Oto kilka szczególnie ważnych warzyw, które lepiej gotować na parze, by oszczędzić ich wartości odżywcze i mikroelementy: brokuły, kalafior, buraki czerwone, cukinia, brukselka i marchewka. Widzicie, że są to przede wszystkim warzywa twarde i tak zwane bulwy oraz korzenie. Liściaste warzywa takie jak jarmuż, szpinak oraz inne gatunki liściaste warto gotować a z pozostałem wody robić zupę.

W następnym artykule dam wam ciekawy patent na usuwanie chemikaliów z warzyw przed ich gotowaniem.

Dodaj komentarz