28 maja 2024

Siwe włosy, które kojarzą się zazwyczaj ze starszymi osobami, coraz częściej pojawiają się również u młodych mężczyzn, zazwyczaj tuż przed trzydziestymi urodzinami. Niestety nie istnieje w pełni skuteczny sposób na całkowitą eliminację nieodwracalnego procesu zmiany pigmentu włosów na siwy. Panowie mogą go jednak znacznie spowolnić i ograniczyć.

Przyczyny siwych włosów

Powstawanie siwych włosów u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, wiąże się przede wszystkim z niedoborem barwnika (melaniny) oraz obecnością powietrza w korzeniach włosa. Początkowo pierwsze charakterystyczne srebrne kosmyki pojawiają się w okolicach skroni. Z biegiem czasu obejmują całą głowę. Główną przyczyną przedwczesnego procesu siwienia włosów są czynniki genetyczne, wszechobecny stres, styl życia, niewłaściwa dieta (uboga w witaminy i sole mineralne), warunki klimatyczne, narażenie na działanie promieniowania UV oraz niektóre choroby (np. niedokrwistość, bielactwo, nadczynność tarczycy).

Skuteczne szampony na siwe włosy

Siwe włosy bardzo często, zwłaszcza w przypadku młodych mężczyzn, stają się przyczyną wielu kompleksów oraz obniżają poczucie własnej wartości. Na szczęście na rynku istnieje szeroka oraz bogata gama kosmetyków. Są to szampony, odsiwiacze i specjalne płukanki ziołowe. Doskonałe rozwiązanie stanowią przede wszystkim szampony, które w swoim składzie zawierają substancje hamujące pojawianie się kolejnych srebrnych kosmyków na głowie (tzw. fotopigmenty). Jednocześnie chronią włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Kosmetyki te, regularnie stosowane, stopniowo przywracają włosom naturalny, ciemny kolor. Pierwsze efekty widoczne są po trzech lub czterech tygodniach.

 

Warto również wzbogacić dotychczasową dietę w witaminy (najlepiej z grupy B) i składniki odżywcze (przede wszystkim w cynk) oraz stosować suplementy posiadające kwasy omega–3 i omega-6.

Dodaj komentarz