27 lutego 2024

Zakup samochodu, najczęściej pochodzącego z rynku wtórnego, stanowi poważną inwestycje na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego większość osób zastanawia się nad możliwością sprawdzenia pojazdu po numerze VIN. Bezpłatne zweryfikowanie numeru nadwozia lub po dokonaniu niewielkiej, symbolicznej opłaty może na określonych stronach internetowych skutecznie uchronić przed oszustami oraz popełnieniem poważnego błędu.

 VIN – znak rozpoznawczy auta

Popularny skrót VIN, czyli Vehicle Identyfication Number, oznacza niepowtarzalny numer identyfikacyjny auta, który pozwala przede wszystkim poznać jego historię, pochodzenie lub ubezpieczenie. W ten sposób kupujący może dokładnie sprawdzić i porównać informacje z ogłoszenia z rzeczywistym stanem. Wielu nieuczciwych sprzedawców, sprowadzających samochody głównie z zagranicy stosuje różnorodne triki, mające na celu podniesienie atrakcyjności pojazdu takie jak: cofanie licznika, oferowanie auta jako bezwypadkowego czy dokonywanie zmian w fabrycznym wyposażeniu. Zweryfikowanie informacji jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy dostęp do internetu oraz znajomość podstawowych danych pojazdu (numer rejestracyjny, VIN, marka, model i kraj pochodzenia).

Serwis Historia pojazdu

W połowie 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w trosce o bezpieczeństwo i dobro obywateli, uruchomiło całkowicie bezpłatna usługę „Historia Pojazdu”, która umożliwia uzyskanie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców szeregu istotnych z punktu widzenia kupującego informacji takich jak dane techniczne, wersja nadwozia, odnotowany przebieg w trakcie okresowych badań technicznych, termin ważności polisy OC, liczba właścicieli i wiele innych. Niestety dane dostępne są wyłącznie od momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce, co stanowi największy minus „Historii Pojazdów”.

Baza AutoDNA

Kolejnym niezwykle popularnym portalem jest AutoDNA,  posiadający bazę pojazdów z całej Europy. Ceny raportów wahają się w granicach od 15 do 50 złotych i zależą przede wszystkim od pochodzenia samochodu lub dostępnej historii. Kupujący na stronie znajdzie takie informacje jak: podstawowe dane techniczne pojazdu (wymiary, masa, dane silnika), wyposażenie (np. rodzaj klimatyzacji, a nawet kolor tapicerki) czy akcje serwisowe.

 

Dodaj komentarz