4 października 2024
stress-540820_960_720

Wszechobecny i długotrwały stres, będący zmorą dwudziestego pierwszego wieku, może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Z roku na rok wzrasta liczba osób w różnym wieku, który nie potrafią sobie z nim poradzić, a jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się wizyta u…specjalisty.

Definicja stresu

Stres, w rozumieniu fizjologicznym, oznacza wzmożoną produkcję i gwałtowne dostarczenie do krwi hormonów stresu (między innymi adrenaliny kortyzolu). W efekcie wzrasta tętno, ciśnienie krwi, poziom cukru, a także zwiększa się krzepliwość krwi. Pobudzony zostaje układ krwionośny, nerwowy oraz oddechowy, co objawia się przyspieszonym biciem serca i oddechem, suchością w ustach, uczuciem zaciśniętego gardła czy poceniem. W psychologii stres definiuje się natomiast jako reakcję organizmu na wyzwania, które stoją przed konkretną osobą.  Czynniki stresujące mogą działać mobilizująco, ale wystarczy, że zostanie przekroczona pewna, subtelna granica, aby pojawiły się negatywne skutki.

Destrukcyjne działanie stresu

Długotrwały stres niestety działa destrukcyjnie nie tylko na psychikę człowieka, ale również funkcjonowanie poszczególnych organów i narządów (mózgu, serca, układu nerwowego). Zbyt szybkie tempo życia, stawianie sobie wysokich poprzeczek oraz dążenie do perfekcjonizmu i bycia najlepszym niemalże w każdej dziedzinie mają negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. W wyniku stresu następuje osłabienie układu odpornościowego, co znacznie zwiększa podatność na różnorodne infekcje. Staje się również przyczyną nadciśnienia, udaru mózgu oraz groźnego dla życia zawału serca.

Jak uniknąć stresu?

Niestety nie ma możliwości, aby uniknąć stresu w codziennym życiu, ale warto podjąć działania, które ograniczają jego negatywne skutki.Doskonale sprawdza się przede wszystkim taki wysiłek fizyczny , który sprawia danej osobie prawdziwą przyjemność, np. bieganie, jazda rowerem, pływanie. Najbardziej skuteczny sposobem leczenia długotrwałego stresu jest natomiast psychoterapia dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz