4 marca 2024
czas

źródło: https://pixabay.com

Dlaczego ludzie się stresują skoro to tak niebezpieczny czynnik pogarszający stan naszego zdrowia i radości z życia? Nie każdy przejmuje się otaczającymi go sprawami tak bardzo. Jednak myślenie o złych skutkach podejmowania niektórych działań towarzyszy większości społeczeństwa. I prawdą jest, że wyzbycie się stresu jest w stanie wydłużyć nasze życie i praktycznie zredukować o 2/3 możliwość zapadnięcia na przewlekłe choroby i nowotwory.

stres
źródło: https://pixabay.com

Wahania wagi i hormonów

Sam przeżyłem znaczne spadki masy ciała spowodowane ogromnym stresem. Zaraz, ale jak to spadki masy ciała? Przecież zwykle zestresowani ludzi tyją? Mechanizm stresu i zmiany masy ciała wiąże się z dwoma czynnikami. Jeżeli podczas znacznego stresu dużo jemy a w większości naszym pożywieniem, są fast foody i przetworzona żywność faktycznie tyjemy. Druga rzecz to somatotyp. Jest nawet ważniejsza od samego jedzenia, ponieważ ektomorficy (osoby bardzo szczupłe o delikatnym szkielecie i szybkim metabolizmie) podczas znacznego stresu, potrafią nawet tracić na wadzę, co przekłada się na gorsze wyniki sportowe. Endomorficy, czyli przeciwieństwo ektomorfika podczas długich tygodni stresu jeszcze bardziej tyje i pogarsza swój profil hormonalny.

Brak motywacji

stres
źródło: https://pixabay.com

Jeżeli coś nie idzie po naszej myśli i zaczynamy odczuwać stres, automatycznie pogarszamy swoje chęci do robienia wielkich rzeczy. Przestaje nam się chcieć a motywacja, znacznie spada. Bez motywacji Napoleon nie stałby się wielkim wodzem a Adam Małysz nie zdobył trzykrotnie kryształowej kuli. Dlatego ze stresem zarówno u sportowców, jak i osób stąpających mocno po ziemi trzeba walczyć wszystkimi metodami.

Choroby, których się nie spodziewałeś

Okazuje się, że stany zapalne, problemy z ciśnieniem, sercem, a także choroby gastryczne są powodowane w 50% właśnie przez stres. Gdyby dodać do swojego życia więcej sytuacji powodujących uśmiech, to automatycznie zyskalibyśmy prewencję przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które przypisuje się tylko złej diecie. Ta gra pierwsze skrzypce, ale bez dobrego nastawienia nie pomoże uzyskiwać na przykład szczupłej sylwetki.

Dodaj komentarz