29 listopada 2022
praca

źródło: https://pixabay.com/

Obecnie rodzące się dzieci i ludzie w wieku do 40 lat to pokolenie wyświetlaczy kineskopowych i LCD. Sztuczne światło, którego ludzkie oko nie znało przez tysiące lat, jest częścią naszego życia. To światło daje nam pracę, pozwala się rozwijać i kontaktować między ludźmi. Jest również stałym elementem świata elektronicznej rozrywki, który reprezentują zarówno filmy, jak i gry wideo. Gdy przesadzimy ze wpatrywaniem się w ekran, zaczynamy odczuwać dyskomfort. Co zrobić, gdy zaczyna doskwierać nam łzawienie, szczypanie i inne problemy z oczami?

Nie wygrasz z naturą. Czas odpocząć

szczypanie oczu
źródło: https://pixabay.com/


Sytuacją, do której w żadnym wypadku nie chcemy doprowadzić jest zaćma, jaskra czy nawet zapalenie nerwu wzrokowego. Na każdą z tych przypadłości możemy sobie zapracować zaniedbaniem higieny wzroku. Czysty i zdrowy wzrok zawdzięczamy umiarowi i rozsądkowi. Ma na niego wpływ zarówno zbilansowana dieta, jak i odpoczynek od ciągłego patrzenia na kolorowe wyświetlacze. Odpoczynek od światła ekranów LCD powinien trwać przynajmniej 5 minut na 1 godzinę wpatrywania się w wyświetlacz. Podczas takiego wypoczynku warto przeprowadzić mały trening naszego zmysłu wzroku. Oto przykładowe ćwiczenia:

Część pierwsza: manualne ćwiczenia gałek ocznych

– spójrz w górę, a następnie w dół
– spójrz w lewy a później prawy bok
– spójrz po skosie w lewy górny róg, a następnie w prawy dolny róg
– spójrz po skosie w lewy dolny róg, a następnie prawy górny róg

Każde z ćwiczeń powinniście wykonać w kilku powtórzeniach. Zalecam 10-15 powtórzeń wykonanych dokładnie i powoli.

Druga część: trening ostrości i dostrzegania

– spójrz na przedmiot znajdujący się blisko ciebie (do 10 centymetrów)
– spójrz na oddalony od ciebie przedmiot i skup na nim wzrok (odległość przedmiotu do 3 metrów)
– spójrz przez okno na dowolną rzecz oddaloną o kilkadziesiąt metrów.

Za każdym razem starajcie się widzieć przedmiot maksymalnie ostro.

Okulary z antyrefleksem i krople do oczu

szczypanie oczu
źródło: https://pixabay.com/


Jeżeli pracujesz przed komputerem 8 godzin dziennie, a po pracy zasiadasz do telewizora lub laptopa, potrzebujesz dobrych okularów i kropli do oczu. Pierwszym objawem zmęczenia jest szczypanie oczu i wysychanie, które zaczyna się od mocnego łzawienia. Ta reakcja obronna oka na przeciążenie jest często zaniedbywana. Patrzymy w ekran już trzecią godzinę ani myśląc o przerwie. Okulary odbijające refleksy świetlne i neutralizujące promieniowanie niebiesko-fioletowe powinny być zaleceniem każdego pracodawcy. W biurach powinny być obowiązkiem. Nawet w domu polecam używać ich podczas grania lub oglądania filmów. Krople natomiast są jak suplement diety. Nie sprawią, że nasz wzrok będzie lepszy, a zredukują negatywne skutki spowodowane naszym zaniedbaniem. Mogą być stosowane profilaktycznie, ponieważ posiadają prowitaminę B5 i kwas hialuronowy. Pomagają regenerować tkankę, która potrzebuje przede wszystkim odpoczynku i składników odżywczych dostarczanych wraz z wartościowym jedzeniem.

Dodaj komentarz