27 lutego 2024

Bieganie, które wielu osobom niestety kojarzy się z nadmiernym, niepotrzebnym wysiłkiem oraz bólem, może okazać się fantastyczną przygodą, dostarczającą niezapomnianych wrażeń. Z upływem kolejnych tygodni i miesięcy staje się naturalnym, wręcz niezbędnym elementem życia, dlatego warto przełamać wewnętrzny, mentalny opór, a nierzadko…strach.

Cel i motywacja

Bieganie oznacza nie tylko zmiany w dotychczasowym systemie wartości czy sposobie myślenia, ale również zmiany w całym organizmie. W błyskawicznym, zaskakującym tempie układ sercowo – naczyniowy, poszczególne mięśnie, stawy oraz mózg zaczynają zgodnie ze sobą współpracować, dzięki czemu z każdym kolejnym treningiem biegacz czuje się coraz pewniej, lepiej i zaczyna czerpać prawdziwą przyjemność z biegania. Kluczem sukcesu jest natomiast ustalenie indywidualnego, osobistego celu, który zdaniem specjalistów i psychologów powinien być: konkretny (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (archiveable), realny (realistic) oraz określony w czasie (time – bound). Doskonałą motywację może stanowić chęć pozbycia się kompleksów, zbędnych kilogramów, wyrzeźbienia sylwetki lub poprawa kondycji.

Plan treningowy

Plan treningowy początkującego biegacza powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych, realnych możliwości oraz…kondycji. Zbyt intensywny wysiłek może być przyczyną długotrwałych, bolesnych kontuzji, które skutecznie zniechęcają do dalszego biegania. W trakcie pierwszego treningu najlepiej maszerować kilka minut, a następnie spróbować przetruchtać jak najdłuższy odcinek aż do pojawienia się pierwszych sygnałów zmęczenia. Aby trening przynosił oczekiwane efekty trzeba biegać co najmniej trzy razy w tygodniu. Warto również poznać najważniejsze zasady, które określają miedzy innymi: jak należy oddychać, jak przeprowadzić w odpowiedni sposób rozgrzewkę czy jaka powinna być sylwetka biegacza.

 

Dodaj komentarz