4 marca 2024

http://www.pinterest.com/pin/498421883733651491/

http://www.pinterest.com/pin/498421883733651491/
http://www.pinterest.com/pin/498421883733651491/

Miejsce, w którym żyjemy ma związek z naszym szczęściem i satysfakcją istnienia. Taki filozoficzny wstęp będzie najlepszy do tego by opisać znaczenie domu w kontekście życia rodzinnego. Są osoby, które nie potrzebują jednego miejsca do życia. Mieszkają w specjalnych kamperach na kółkach i jeżdżą po świecie. Ale w dalszym ciągu są do czegoś przywiązaniu. W naszej słowiańskiej tradycji dom jest miejscem niezmiennym w czasie i przestrzeni. To jedno konkretne miejsce, do którego wracamy. Jak gniazdo dla bociana, który zawsze wraca na wiosnę by założyć nową rodzinę.

W bloku czy domu jednorodzinnym

Będąc wychowany w domach jednorodzinnych zawsze lubiłem podwórko, wolną przestrzeń i dosyć duże mieszkanie. We współczesnych blokach z betonu znanych z czasów PRL mieszkania są o wiele mniejsze. Można stworzyć w nich bardzo ciepłe gniazdo rodzinne. Wystarczy usunąć kilka ścian i powiększyć niektóre przestrzenie. Na przykład salon z kuchnią czy z dwóch malutkich pokoi zrobić jeden większy. Domy jednorodzinne to przede wszystkim wolność własnego podwórka i brak jakichkolwiek problemów z sąsiadami za ścianą. Chyba, że to dupleks. Osadzony bliżej ziemi najlepiej z jednym piętrem tworzy najlepsze fluidy i energię dla mieszkańców. Podobno najlepiej żyje się ludziom, którzy mieszkają bliżej ziemi niż chmur. Im niższe piętro tym więcej szczęścia z życia a im wyższe tym większe zarobki.

Nowe osiedla przyjazne rodzinom

Współczesne budownictwo domów jednorodzinnych oraz osiedli mieszkaniowych wprowadziło sporo zmian na lepsze. Domy wolno-stojące stają się mniejsze i niższe zaś bloki otrzymują coraz większe mieszkania z otwartą przestrzenią i nowoczesnymi pomieszczeniami. Najwięksi deweloperzy tworzą osiedla przyszłości przyjazne rodzinom z dziećmi (takie, jak to w Łodzi). Nie chodzi tylko o samo wnętrze i jego metraż. Bardzo ważna jest infrastruktura wokół takiego osiedla. W projektach znajdują się informacje o terenie zielonym, chodnikach, placu zabaw oraz pojemnych piwnicach i bezpiecznych klatkach schodowych dla mieszkańców. Są także windy oraz specjalne zjazdy dla wózków inwalidzkich, których praktycznie nie spotyka się na starych osiedlach mieszkaniowych. Balkony są bez porównania większe i stanowią integralną część każdego mieszkania. Nie są zrobione jedynie z metalu a murowane co zapewnia większe bezpieczeństwo. Atmosfera takiego miejsca jest zgoła inna niż w kamienicy czy bloku.

Dodaj komentarz