14 lipca 2024
przybory

źródło: https://pixabay.com/

Źle rozplanowane zajęcia dodatkowe po szkole są dla dzieci niszczeniem dzieciństwa. Ich celem jest pomoc maluchowi w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które przyczynią się do lepszego radzenia sobie w kolejnych szczeblach nauki. Zauważyłem, że na zajęcia dodatkowe (http://empikschool.com/pl/kursy-dla-dzieci) wysyłane są przede wszystkim dzieci, które nie mają problemów z nauką. Powinno być odwrotnie, a tak o wyrównaniu szans nie ma mowy. W dzisiejszych czasach rodzice starają się zrobić z dzieci fachowców w każdej dziedzinie. Psują ich dzieciństwo na rzecz ciągłych zajęć dodatkowych, które mają obudzić w dziecku potencjał naukowy lub sportowy.

Niezmiennie od lat język angielski dla dzieci to najczęściej wybierany kierunek zajęć dodatkowych. Zamożni rodzice decydują się na zapisywanie swoich pociech dobrze wiedzą, że znajomość języka obcego to klucz do awansu w pracy lub robienia kariery za granicą. Chociaż sami nie potrafią powiedzieć po angielsku ani słowa to wymagają od dziecka, by już w młodym wieku opanowało podstawy i rozwijało się szybciej niż jego rówieśnicy.

angielskiego
źródło: https://pixabay.com/

Złe podejście do rozplanowania zajęć językowych w tygodniu odbija się na wolnym czasie i regeneracji dziecka. Nigdy nie powinniśmy planować dodatkowych zajęć językowych na weekendy. Uważam również, że 3 razy w tygodniu jest maksymalną częstotliwością dodatkowych zajęć językowych. Optymalną strategię nauczania dzieci od lat 3 do lat 15 opracowały szkoły Empik. Tamtejsze kursy języka angielskiego dla dzieci odbywają się tylko 2 razy w tygodniu. Poziom koncentracji malucha w wieku 3-4 lat pozwala na przeprowadzenie 30 minutowych zajęć. Łączna ilość lekcji dla takiego przedziału wiekowego to 65. Natomiast 5-6 letnie dziecko jest w stanie skupić się przez 45 minut, również uczęszczając na 65 zajęć. Między 7 a 9 rokiem życia następuje progres, który zostaje umiejętnie rozłożony na 120 lekcji, które trwają 70 minut tygodniowo (35 minut dziennie). Poświęcenie 30-40 minut w skupieniu na zdobywaniu wiedzy jest najlepszym pomysłem nawet dla starszych dzieci. Taki rodzaj nauki będzie efektywny i nie zabierze maluchowi cennego czasu dzieciństwa.

Dodaj komentarz