14 lipca 2024

źródło: https://pixabay.com/pl/

Trening siłowy i wytrzymałościowy, to podstawowe formy wysiłku, które uzupełniają się tworząc uniwersalną atletyczną i zdrową sylwetkę. Zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą osiągnąć ten efekt niemal identycznym treningiem z pewnymi modyfikacjami. Czyli już odpowiedziałem na pytanie, które zadałem w tytule? Nie do końca, ponieważ są pewne zastrzeżenia w treningu siłowym pań, które dotyczą między innymi ich budowy ciała i ostatecznych osiągnięć treningowych.

Nie bój się dużych ciężarów

Głównym czynnikiem odpowiadającym za efekty przyrostów masy mięśniowej u faceta jest jego testosteron. Kobieta, która nawet naturalnie spełni wszystkie warunki anabolicznego wzrostu testosteronu nie zmieni swojej sylwetki w męską. Te warunki, to oczywiście dobry sen, odpowiednie zdrowe jedzenie, trening siłowy i seks. W żadnym wypadku nie bójcie się dokładać obciążenia i ćwiczyć ciężko. Wierzcie mi lub nie, ale rozrost masy mięśniowej klatki piersiowej, ramion czy pleców nie dotyczy kobiet w takim stopniu jak mężczyzn. U pań rosną przede wszystkim mięśnie pośladkowe i uda. Zgodzę się, że można doprowadzić do znacznego powiększenia ramion czy pleców. Ale żeby to się stało kobieta musi trenować niemal jak zawodowe uczestniczki crossfitu.

Te ćwiczenia nie są dla kobiet?

podciąganie
źródło: https://pixabay.com/pl/

Każde jedno ćwiczenie może być zmodyfikowane na tyle by mogła je wykonywać kobieta. Jedyne przeciwwskazania mogą dotyczyć identycznej techniki do męskiej. Przykłady można mnożyć. Na początku weźmy wyciskanie żołnierskie kettla stojąc. Mężczyzna zaczyna ruch od trzymania odważnika przy piersi. Kobieta powinna tego unikać i ćwiczyć trzymając go lekko z boku. W przypadku wyciskania na ławce płaskiej sztangi również nie należy sugerować się techniką męską. Kobiecy biust nie nadaje się do zgniatania go sztangą. Dlatego lepszym wyjściem będą hantle. Jakiś czas temu słyszałem opinię, że pompki i podciąganie na drążku nie są dla kobiet. Pompki rozbudowują siłę góry ciała i jędrność mięśni. A podciąganie może zostać opanowane nawet przez drobną dziewczynę. W policji nikt nie daje taryfy ulgowej. A coraz więcej kobiet podciąga się właśnie po to by trafić do służb mundurowych.

Dodaj komentarz