14 lipca 2024
zachód słońca

źródło: http://foter.com/

Wiosna to obecnie chłodna pora roku, w której średnia temperatur nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Natomiast początek wakacji a w szczególności wieczory, bywają dosyć chłodne, pomimo słońca, które mocno nagrzało ziemię i powietrze. Nikt nie lubi nosić ze sobą niepotrzebnej odzieży. Loteria w pogodzie może sprawić, że nawet lekka kurtka będzie z czasem zbyt ciepła. Modnym rozwiązaniem na ten problem jest ciepła kamizelka z kapturem.

Kamizelka na wczesną wiosnę

kamizelka
źródło: http://foter.com/

Turystyczna kamizelka pikowana to nie nowe odkrycie mody. Od wielu lat służy za okrycie w dni umiarkowanie ciepłe i wietrzne. Wystarczy założyć pod nią ciepłą bluzę lub jakiś rodzaj kurtki przeciwdeszczowej. Największą zaletą takiej kamizelki jest ochrona przed wyziębieniem ciała. Ciepłe wypełnienie znajdujące się w elementach pikowanych ma różną grubość. Warto szukać dosyć ciepłych (grubszych) kamizelek, ponieważ tylko takie spiszą się w chłodne wiosenne dni i letnie wieczory. Nie traktujmy jej jako dodatku, który musi być dopasowany do sylwetki. Oczywiście polecam wybieranie dopasowanych ubrań, które jeszcze lepiej utrzymują ciepło, ale niech nie będą one wykonane z cienkiego materiału.

Dobra do pracy, ale czy do sportu także?

Wygodna kamizelka kosztuje mniej niż kurtka i jest od niej wygodniejsza. Brak rękawów połączonych z plecami sprawia, że wzrasta mobilność. Dlatego kamizelka pikowana świetnie nadaje się do pracy fizycznej. Niemniej nie poleciłbym jej do uprawiania sportu. Jej jedyną wadą jest to, że utrzymuje głównie temperaturę w okolicach korpusu. Podczas biegania czy ćwiczeń na dworze, lepiej założyć ciuchy, które równomiernie zakrywają ręce i korpus, ponieważ temperatura ciała podczas takiego wysiłku powinna być rozłożona równomiernie. Dlatego lepsza jest kurtka sportowa i odzież termiczna założona pod nią. Podczas pracy fizycznej nie rozgrzewamy się w takim stopniu. Istnieją kamizelki sportowe, które mogą być dobrą opcją dla pieszego turysty, którego aktywnością jest pokonywanie odległości w jednostajnym tempie. Charakteryzują się większym wcięciem w pasie oraz odważniejszym designem.

ciuchy
źródło: http://foter.com/

Temperatura tej wiosny zmienia się każdego dnia. Nie mogę zdecydować się, czy wybrać kurtkę zimową, czy letnią wiosenną wiatrówkę. Ciepła kamizelka pozwala mi dokonać lepszego wyboru, ponieważ nie muszę zdejmować jej, gdy na dworze robi się cieplej a w chłodniejsze dni, chroni przede wszystkim plecy i klatkę piersiową, które najbardziej cierpią z powodu chłodu i wiatru.

Dodaj komentarz