4 marca 2024
Kobieta na treningu
źródło: http://www.pinterest.com/pin/315463148870693151/

Trening ciała to nie tylko budowa mięśni. Można prowadzić tak wyspecjalizowany trening by osiągać najróżniejsze efekty nie zmieniając swojego ciała pod względem fizycznym (zewnętrznym). Możemy budować siłę, wytrzymałość (kondycję), dynamikę, szybkość, gibkość oraz precyzję ruchów. Każda z tych cech wymaga innego treningu. Nie można ich połączyć w jedno. Co najwyżej można parować niektóre rzeczy takie jak masa plus siła lub wytrzymałość i kondycja.

Co daje wytrenowany układ nerwowy?

Początkujący zainteresowani głównie kulturystyką zapytają, po co trenować układ nerwowy? Celem treningu tego układu jest zwiększenie siły fizycznej bez wpływania na zwiększenie masy mięśniowej. Wyglądając niemal tak samo przez cały okres treningu można podnieść siłę fizyczną, polepszyć równowagę, wzmocnić ciało oraz wyrobić w sobie niespotykaną naturalnie motorykę ruchu. Te wszystkie rzeczy wykorzystywane są w sztukach walki, trójboju siłowym, zapasach czy nawet dyscyplinach mieszanych oraz drużynowych.

Podstawy zwiększania siły bez wzrostu masy

Nie myślcie, że zwiększanie siły potrzebne jest tylko mężczyznom. Każda kobieta może zastosować ten trening bez obawy o sylwetkę kulturystki. Podstawy opierają się o jak najczęstszy trening bez dochodzenia do upadku mięśniowego. Niektórzy specjaliści polecają trzymanie się maksymalnie pięciu powtórzeń w każdym ćwiczeniu jakie wybierzemy do zwiększania siły. Oznacza to, że zamiast robić przykładowo 3 serie po 8-10 powtórzeń typowo kulturystycznych wykonujemy 5-6 serii po maksymalnie 5 powtórzeń. W każdej serii ćwiczenia mamy duży zapas mocy. Odpoczywamy aż do momentu złapania sił. Wykonujemy treningi jak najczęściej nawet codziennie. Wyrabiamy w sobie umiejętność wykonywania danego ruchu oraz kontrolę siły naszych mięśni. Przykładowym ćwiczeniem, na którym nam zależy niech będą przysiady. Chcąc zwiększyć siłę nóg wystarczy, że będziemy robili je kilka razy w ciągu tygodnia. Nie przekraczali w serii 5 powtórzeń. Używali ciężarów, którymi jesteśmy w stanie zrobić nawet 10 podejść oraz odpoczywali nawet do 3-4 minut po każdej serii. Im więcej serii i treningów w tygodniu tym lepiej. Ale pamiętajcie, że po skończonym workoucie macie być nabuzowani energią nie zmęczeni. Nie na tym poleca wzmacnianie układu nerkowego i mięśniowego.

Dodaj komentarz